درمان سریع جوش صورت

همانطور که میدانید جوش زدن صورت باعث ناراحتی همه افراد می شود و معمولا با دلهره همراه است. برخی از جوش های صورت به گونه ای هستند وقتی دست فرد با ناحیه ای از صورتش که جوش زده است تماس پیدا می کند احساس درد به وی دست می دهد که اصلا خوشایند نیست. از آن بدتر زمانی که است افراد راه حلی برای از بین بردن جوش های صورت خود نداشته باشند. همچنین خیلی از اوقات درمان های قدیمی جواب نمی دهد و تنها باعث خشک شدن پوست صورت می شود.

بنابراین در این مطلب میخواهیم 5 روش را برای درمان سریع جوش صورت به شما آموزش دهیم پس با ما همراه باشید.

1) درمان سریع جوش صورت با چای سبز

5 روش برای درمان سریع جوش صورت

درمان سریع جوش صورت

چای سبز خواص فراوانی دارد. یکی از مزایای چای سبز، درمان سریع جوش صورت است. وجود تانین و زردینه در این چای باعث شده دارای خواص ضدمیکروبی و ضدالتهابی باشد. علاوه بر اینها، وجود آنتی اکسیدان اپی‌گالوکتشین گالات در آن به کاهش التهاب و ترشحات چربی از غدد چربی می‌انجامد. در نتیجه مانع از به وجود آمدن جوش‌های کوتی‌باکتریومی می‌شود. پژوهش‌ها نشان می‌دهد مصرف عصاره چای سبز، دو تا سه درصد به کاهش چربی و جوش صورت کمک می‌کند.

محصولات متنوع حاوی چای سبز برای درمان سریع جوش صورت وجود دارند، اما به‌راحتی و بدون صرف هزینه می‌توانید این ترکیب را در منزل هم آماده کنید.

نحوه استفاده از چای سبز برای درمان جوش:

 • برگ چای سبز را به مدت سه تا چهار دقیقه در آب جوش دم کنید.
 • بگذارید تا چای سرد شود.
 • چای را با گوش‌ پاک‌کن یا یک اسپری روی پوست قرار بدهید.
 • اجازه بدهید که چای به مدت ۱۰ دقیقه یا در طول شب روی پوست‌تان بماند. سپس آن را با آب بشویید.
 • این کار را یک تا دو بار در طول روز انجام بدهید. می‌توانید چای سبز را تا دو هفته در یخچال نگهداری کنید.

2) درمان سریع جوش صورت با روغن درخت چای

درمان سریع جوش صورت

درمان سریع جوش صورت

روغن درخت چای، روغنی است از درخت مِلالوکا آلتِرنیفولیا (Melaleuca alternifolia) که در استرالیا می‌روید. این روغن خواص ضدمیکروبی دارد و التهاب پوست را کاهش می‌دهد. استافیلوکوک اپیدرمیدیس و کوتی‌باکتریومدو نوع جوش رایجی هستند که روی پوست صورت ایجاد می‌شوند و به کمک روغن چای به خوبی می‌توان با آنها مقابله کرد. در یک پژوهش که روی دو گروه از افراد صورت گرفت، مشخص شد اثرگذاری ژِل روغن درخت چای پنج درصد (منظور از ژل ۵ درصد، این است که غلظت روغن چای به کار رفته در این ژل ۵ درصد کل محتویات ژل روغن است) در از بین بردن جای جوش تقریبا چهار برابر دارونماست. ضمن اینکه در کاهش شدت آکنه‌های پوستی هم شِش برابر دارونما اثرگذار است.

در مطالعه و پژوهشی دیگر، مشخص شد که اثرگذاری مصرف ژلی حاوی پنج درصد روغن درخت چای مشابه مصرف لوسیون بنزوئیل پروکسایدِ پنج درصد است. این ماده به عنوان یکی از داروهای رایج برای درمان آکنه و جوش صورت شناخته می‌شود. روغن درخت چای عوارض کمتری هم نسبت به این دارو دارد. مثلا خشکی، حساسیت و سوزش کمتری ایجاد می‌کند. لازم است بدانید، مصرف روغن درخت چای به طور مستقیم روی پوست، باعث قرمزی و حساسیت می‌شود. چون این ماده بسیار قوی است. به همین خاطر، بهتر است آن را با آب یا روغن‌های گیاهی رقیق کنید.

نحوه استفاده از روغن درخت چای برای درمان جوش:

 • یک واحد از روغن درخت چای را با 9 واحد آب مخلوط کنید.
 • یک عدد گوش پاک‌ کُن را درون مخلوط فرو ببرید و سپس آن را مستقیما روی جوش‌ ها بکشید.
 • در صورت تمایل از مرطوب‌ کننده هم استفاده کنید.
 • این حرکت را یک تا دو بار در روز تکرار کنید.

3) درمان سریع جوش صورت با آلوئه‌ورا

درمان سریع جوش صورت

درمان سریع جوش صورت

آلوئه‌ورا گیاهی استوایی با برگ‌هایی حاوی ژِلی شفاف و پرخاصیت است. ژل آلوئه‌ورا به جنگ میکروب‌ها می‌رود، جای زخم را بهبود می‌دهد و از التهاب هم می‌کاهد. به همین دلیل از آن برای رفع مشکلات پوستی مختلفی مانند سوختگی، بریدگی، قرمزی و پسوریازیس استفاده می‌شود. هنوز به طور علمی مشخص نشده که قطعا آلوئه‌ورا برای رفع جوش مفید است اما تحقیقاتی در این‌باره صورت گرفته و به نظر می‌رسد، آلوئه‌ورا به رفع جوش کمک می‌کند.

این گیاه با وجود سالیسیلیک اسید، فنول‌ها، نیتروژن اوره، سینامیک اسید، لوپئول و تمام مواد ضدمیکروبی دیگری که دارد، مانع از جوش زدن می‌شود. در پژوهشی، مقادیر مختلفی آلوئه‌ورا به لوسیون روغن میخک-ریحان اضافه شد. هر چقدر میزان آلوئه‌ورایی که به ترکیب اضافه شده بود، افزایش پیدا می‌کرد، اثرات روغن در درمان سریع جوش صورت هم بیشتر می‌شد.

نحوه استفاده از آلوئه‌ورا برای درمان جوش:

 • ژل موجود در برگ‌های آلوئه‌ورا را با یک قاشق خارج کنید؛
 • برای استفاده از آلوئه‌ورا می‌توانید آن را با داروهایی که برای پوست استفاده می‌کنید، ترکیب کرده یا ابتدا دارو را روی پوست بمالید و بعد از آن، ژل آلوئه‌ورا را روی داروهایی که بر سطح پوست هستند، بمالید.
 • این کار را یک تا دو بار یا به دفعات دلخواه در طول روز انجام بدهید.

همچنین درمان های خانگی دیگری هم برای از بین بردن جوش و آکنه وجود دارد که در ادامه میخواهیم برخی از آنها را توضیح دهیم.

4) مصرف مکمل روی (زینک)

روی در از بین بردن جای زخم و برای کاهش التهاب مفید است. به همین خاطر، این ماده از نظر درمان جوش هم آزمایش شده و دانشمندان دریافته‌اند، افرادی که روی پوست خود جوش دارند، مقدار روی کمتری در خون‌شان وجود دارد. براساس مطالعات متعدد، مصرف ۳۵ تا ۴۰ گرم روی در روز مانع از بروز جوش و آکنه روی پوست می‌شود. در تحقیقی، به ۴۸ نفر، سه بار در روز مکمل‌های روی یا همان زینک داده می‌شد. بعد از ۳۸ هفته، ۸۰ تا ۱۰۰ درصد آنها شاهد کاهش جوش صورت بودند.

5) استفاده از مکمل روغن ماهی

درمان سریع جوش صورت

درمان سریع جوش صورت

روغن‌های ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ ایکوزاپنتانوییک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) است. براساس پژوهش‌ها، EPA می‌تواند میزان چربی پوست را کنترل و آن را به اندازه مناسب و کافی آب‌رسانی کند. این مواد می‌توانند در کاهش التهاب و در نتیجه کاهش امکان جوش زدن هم مؤثر باشند. استفاده از این مکمل‌ها از سوی ۴۵ نفر به مدت ۱۰ هفته در یک آزمایش باعث کاهش جوش‌های صورت‌شان به شکلی محسوس شد.

اسیدهای چرب امگا ۳ در مواد طبیعی مانند گردو، دانه چیا، تخم کتان آسیاشده، ماهی سالمون، ساردین و ماهی کولی هم وجود دارد. منابع گیاهی حاوی اسیدهای چرب امگا۳ (ALA) دارند اما (EPA) و (DHA) اندکی دارند. بعضی موارد هم فاقد این دو نوع اسید چرب هستند. هر چقدر اسیدهای چرب امگا۳ بیشتری در مکمل موجود باشد، (DHA) و (EPA) بیشتری به بدن وارد می‌شود و امکان بهبود جوش‌ها هم افزایش پیدا خواهد کرد.

هشدار!

پیش از استفاده از هرنوع ماده‌ای برای درمان و مراقبت خانگی پوست، ابتدا ماده موردنظر را روی قسمت کوچکی از پوست امتحان و بعد درصورت نداشتن آلرژی، آن را روی سطح گسترده‌تری از پوست استفاده نمایید.

منبع: چطور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!